Geotkanina


GEOTKANINY

Geotkanina jest wytwarzana z włókien polipropylenu lub poliestru. Geotkaniny produkowane są na krosnach tkackich, które nadają im uporządkowaną i zwartą strukturę. Dzięki temu geotkanina charakteryzuje się wysoką i równomierną wytrzymałością w obu kierunkach przy niskich wartościach wydłużenia. Dodatkowo geotkanina jest bardzo wytrzymała na rozerwanie mechaniczne zapewniając odporność na uszkodzenia w czasie instalacji.

Parametry geotkanin:

  • Masa powierzchniowa: od  80 g/m2  do 400 g/m2
  • Wytrzymałość na rozciąganie: od  9,0  kN/m  do 1000 kN/m
  • Wydłużenie względne przy obciążeniu maksymalnym: od 10 % do 25 %
  • Wodoprzepuszczalność zdecydowanie wyższa niż wodoprzepuszczalność gruntu

GEOTKANINA ZASTOSOWANIE:

  • separacja słabego podłoża nasypu w celu poprawy jego stateczności oraz przyspieszenia konsolidacji,
  • budowa dróg tymczasowych, leśnych, rolniczych, budowy placów postojowych i parkingów w trudnych warunkach gruntowo – wodnych,
  • wzmocnienie warstwy ulepszonego podłoża nawierzchni w celu zmniejszenia zużycia kruszywa oraz wydłużenia jej okresu eksploatacji konstrukcji,
  • warstwa separacyjno - wzmacniająca między gruntem rodzimym a warstwami konstrukcyjnymi nawierzchni.

Geotkanina jest stosowana jako warstwa wzmacniająca oraz separacyjna. Ponadto charakteryzuje się niską absorpcją wilgoci dzięki czemu działanie wody nie ma wpływu na właściwości mechaniczne. Co więcej geotkaniny dzięki wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, niskiemu wydłużeniu oraz wysokiej wytrzymałości na przebicie znakomicie nadają się do wzmocnienia nawierzchni. W rezultacie znajdują swoje zastosowanie jako wzmocnienie podłoża dróg, nasypów kolejowych, wałów przeciwpowodziowych oraz w budownictwie mieszkaniowym. Efektem zastosowania geotkaniny jest zmniejszenie zużycia kruszywa w warstwie ulepszonego podłoża oraz wydłużenie okresu eksploatacji konstrukcji.

Geotkanina polipropylenowa ma niego gorsze parametry hydrauliczne od geowłókniny. W przypadku geotkanin o wytrzymałościach do 50kN wartość wodoprzepuszczalności geosyntetyku kształtuje się na poziomie od 10l/m2/s w górę. Należy zauważyć, że wodoprzepuszczalność nawet najbardziej wodoprzepuszczalnych gruntów (piaski, żwiry) kształtuje się na poziomie 0,01 l/m2/s, tak więc wodoprzepuszczalność geotkaniny jest wielokrotnie wyższa niż wodoprzepuszczalność gruntu. Na podstawie powyższych informacji można uznać, że wymaganie wyższych wartości wodoprzepuszczalności przy zastosowaniu geotkaniny w funkcji zbrojącej nie jest uzasadnione z technicznego punktu widzenia.

Innym parametrem, który niekiedy jest specyfikowany przy określaniu wymagań dla geotkaniny jest jej gramatura. Ciężar geotkaniny nie jest parametrem istotnym z technicznego punktu widzenia. Jest jedynie parametrem kontrolnym, mówiącym ile surowca zostało zużyte do wyprodukowania geotkaniny.

Geotkanina sprzedawana jest w pełnych rolkach / sekcjach. Istnieje możliwość sprzedaży na metry bieżące niektórych geotkanin z oferty. Geosyntetyki z naszej oferty można odebrać osobiście, ale możemy zorganizować dostawę w dowolne miejsce. W takim przypadku koszt dostawy jest kalkulowany indywidualnie.

GEOCOM
Nowy Tuchom 2a
80-209 Chwaszczyno

KONTAKT
665 422 000
kontakt@geocom.gda.pl

Inne produkty